www.simasanaat.com

آرک به بازار مرورگرها آمد

مرورگر آرک که با قابلیت‌های جذاب و دوست‌داشتنی برای مک و ویندوز ۱۱ دردسترس است، می‌کوشد تعریف جدیدی از مرورگرهای وب ارائه دهد.

به گزارش زومیت، در میانه‌ی دورانی که حضور و تعامل مردم در دنیای آنلاین از دروازه‌های سیستم‌عامل‌ها و اپلیکیشن‌های وب می‌گذرد، ورود آرک (Arc) به صنعت مرورگرهای ویندوز را باید اتفاقی خوش‌یُمن و جالب‌توجه تلقی کنیم. پس از یک دهه سلطه‌ی کامل کروم بر بازار، حالا کاربران به‌دنبال امکانات بیشتر، حریم خصوصی امن‌تر و رابط کاربری بهتری هستند. بسیاری از ما به همین‌ منظور از مرورگرهای فایرفاکس و اج و بریو استفاده می‌کنیم و با مزیت‌های نسبی هریک از این جایگزین‌های کروم آشناییم.

مرورگر آرک که پیش‌ازاین با نوآوری‌های جسورانه و قابلیت‌های مدرن محبوبیت زیادی بین کاربران مک به‌دست آورده بود، به‌تازگی در ویندوز ۱۱ در دسترس کاربران قرار گرفته و با استقبال بسیاری از منتقدان سخت‌گیر حوزه‌ی فناوری مواجه شده است؛ اما دلیل موفقیت چشم‌گیر این مرورگر نسبتاً نوظهور چیست؟

مرورگر هوش مصنوعی آرک وارد ویندوز ۱۱ شد؛ رقیب کروم و اج

پیش از هرچیز باید بدانید که مهاجرت به مرورگر آرک کار ساده‌ای نیست؛ البته نه به لحاظ فنی، زیرا آرک ابزارهای ساده‌ای برای واردکردن بوک‌مارک‌ها در اختیار کاربران می‌گذارد و موتور اصلی آن مثل کروم کار می‌کند و فرایند نصب و آشنایی با آن لذت‌بخش است. اما آرک ایده‌ی کاملاً متفاوتی در مورد نحوه‌ی عملکرد مرورگرها دارد و برای عادت‌کردن به این مکانیزم‌های جدید، به کمی زمان نیاز خواهید داشت.

تصویری از محیط مرورگر آرک

شرکت The Browser Company می‌خواهد مرورگر آرک را نه فقط بسیار متفاوت، بلکه بسیار بهینه و کارآمد ارائه دهد تا کاربران اینترنت را از گزینه‌های قدرتمندی مانند کروم و اج دور کند. هارش آگراوال یکی از بنیان‌گذاران این شرکت می‌گوید: «آرک آرامش‌دهنده است، فعالیت‌های شما را منظم نگه می‌دارد و به شما کمک می‌کند وظایف خود را در طول روز بهتر انجام دهید.»

سال گذشته جاش میلر مدیرعامل این شرکت، درمورد تفاوت ظریف سیستم‌عامل‌ها و مرورگرها توضیحاتی داد که شاید نگاهی دوباره به آن خالی‌ از لطف نباشد:

مرورگرها معمولاً سعی می‌کنند در ساده‌ترین شکل ممکن وب را به شما نشان دهند، بدون اینکه مانعی بر سر راه شما ایجاد کنند. آن‌ها نوار آدرس وبسایت‌ها، تب‌های مختلف و راه‌هایی برای افزودن افزونه‌های دلخواه را به کاربران ارائه می‌کنند، ولی نه چیزی بیشتر. در مقابل سیستم‌عامل‌ها عمیقاً روی نحوه‌ی اجرای کارها متمرکز می‌شوند و مدل‌های به‌اشتراک‌گذاری و همگام‌سازی برنامه‌های تحت وب را کنترل می‌کنند.

چشم‌انداز The Browser Company به یک مرورگر ساده محدود نمی‌شود. آرک می‌خواهد سیستم‌عامل وب باشد و با همین هدف مجموعه‌ای از ابزارها را ارائه می‌دهد که کنترل برنامه‌ها و محتوا را راحت‌تر می‌کند. این پلتفرم تب‌ها و بوک‌مارک‌ها را به ابزاری شبیه لانچر اپلیکیشن تبدیل کرده و چندین برنامه‌ی کاربردی را هم درون خود مرورگر جای داده است.

آرک می‌خواهد تعریف جدیدی از مرورگرهای وب ارائه دهد

در سال‌های گذشته، بازیگران نوپا و تأثیرگذاری وارد رقابت سنگین مرورگرهای وب شده‌اند. برای مثال ویوالدی (Vivaldi) امکانات و قابلیت‌های هوشمندانه‌ای به کاربران ارائه می‌دهد، سیگما (SigmaOS) برای تبدیل‌شدن به سیستم‌عامل مرورگرها تلاش می‌کند و بریو (Brave) ایده‌های تأثیرگذاری در زمینه‌ی امنیت و حریم‌خصوصی کاربران دارد.

از طرف دیگر فایرفاکس و اج دست از تلاش برنداشته‌اند و با به‌روزرسانی‌های مداوم، سیستم کاری خود را ارتقا می‌دهند. اما آرک قدم بزرگ‌تری نسبت به همه‌ی رقبای فعلی خود برداشته و نه‌تنها به بهبود، بلکه به بازتعریف مرورگرها فکر می‌کند.

مدل تعامل آرک با وب را می‌توانیم به نحوه‌ی رفتار تیک‌تاک با ویدیو تشبیه کنیم: هدف این نیست که شما مصرف‌کننده‌ی محصولی ثابت باشید؛ بلکه می‌توانید مجموعه اجزای پلتفرم را از هم تفکیک یا با هم ترکیب کنید و چیزی کاملاً تازه بسازید. اگر ایده‌ای دارید که یک مرورگر چگونه بهتر عمل می‌کند یا باید چطور به‌نظر برسد، پس دست‌به‌کار شوید!

تأثیر زبان برنامه‌نویسی سوئیفت

نسخه‌ی ویندوزی آرک گام بسیاری مهمی در مسیر چشم‌انداز بزرگ مدیران و مهندسانی محسوب می‌شود که می‌خواهند مرورگر خود را به سیستم‌عامل اینترنت و «وب ِباز» تبدیل کنند. به‌ویژه اینکه شرکت براوزر کمپانی، زبان برنامه‌نویسی Swift مخصوص توسعه‌ی برنامه‌های آی‌اواس و مک‌اواس را به ویندوز آورده است.

مرورگر آرک با زبان سوئیفت نوشته شده و مهندسان نرم‌افزار The Browser Company تاحد زیادی تلاش کرده‌اند زیرساخت‌های اساسی اپلیکیشن‌های ویندوزی خود را به‌صورت متن‌باز در اختیار علاقه‌مندان بگذارند. سلیم عبدالرسول یکی از مهندسان تیم مرکزی آرک که بیش از ۶ سال روی پروژه‌ی اجرای سوئیفت در ویندوز کار کرده، دستاورد ارزشمند خود را نتیجه‌ی «تلاش‌هایی از روی عشق» می‌داند که راه را برای حضور دیگر برنامه‌نویسان این حوزه هموار کرده است.

آرک می‌کوشد فاصله‌ی سیستم‌های ویندوزی و مک را کاهش دهد

انتشار آرک در ویندوز می‌تواند سایر توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را ترغیب کند مسیر مشابهی را انتخاب کنند. می‌توان امیدوار بود که اپلیکیشن‌های جدید، به‌جای زبان ++C که عمدتاً در مرورگرهای اج و کروم مورداستفاده قرار گرفته‌ است، با این زبان نوشته شوند و فاصله‌ی سیستم‌های ویندوزی و مک را کاهش دهند.

آرک چگونه بر سایر مرورگرهای رقیب غلبه می‌کند؟

آرک باوجود تمام پشتوانه‌های چشمگیرش، برای تبدیل‌شدن به مرورگری فراگیر باید ازیک‌طرف در مقابل تلاش‌های تهاجمی مایکروسافت در زمینه‌ی رونق‌دادن اج بایستد و از طرف دیگر کروم را به‌عنوان سلطان قدیمی این حوزه کنار بزند؛ چالشی که هیچ‌کدام از مرورگرهای دیگر در طول دهه‌های اخیر از عهده‌ی آن برنیامده‌اند.

دارین فیشر، یکی از متخصصانی که اواخر سال ۲۰۲۲ به شرکت آرک ملحق شد، این چالش را غیرقابل‌ حل نمی‌داند. او سال ۲۰۰۰ کار خود را در نت‌اسکیپ شروع کرد، پس از آن در تبدیل Navigator به فایرفاکس نقش مهمی داشت و سپس ۱۶ سال را صرف ساخت کروم و ChromeOS کرد. فیشر استدلال می‌کند که شکاف عمیقی در بازار آرک وجود دارد و مرورگرهای رقیب دچار رکود شده‌اند. او در مصاحبه‌ی اخیر خود گفت:

من دوران گذار به کروم را به یاد می‌آورم، زمانی که تمام مردمی که از فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کردند، ناگهان به کاربران کروم تبدیل شدند. اینترنت اکسپلورر راکد شده بود و کروم در بهترین زمان با محصول بهتری پا به میدان گذاشت. شرکت ما امیدوار است چنین اتفاقی را تکرار کند.

آرک برای رسیدن به این هدف از ابزارهای جدیدی استفاده می‌کند. دارین فیشر می‌گوید: «چگونه با پیچیدگی‌های زندگی کنار می‌آییم؟ ما به ابزارهایی نیاز داریم که شرایط فعلی‌مان را به ما نشان دهند و آرک دقیقاً همین کار را می‌کند.»

در نسخه‌ی مک‌اواس این مرورگر کابران می‌توانند صفحات وب را با رنگ‌های مختلف شخصی‌سازی کنند، از قابلیت‌های هوش‌ مصنوعی لذت ببرند و وب‌سایت‌ها را با قابلیت اشتراک‌گذاری بسازند. هنوز همه‌ی این ویژگی‌های دوست‌داشتنی به نسخه‌ی ویندوز راه نیافته‌اند، اما اصول اولیه و پایه‌ای مانند سایدبار، اسپیس‌ها، پروفایل‌ها، تقسیم شدن نمای مرورگر و تصویر در تصویر، همگی در دسترس کاربران ویندوز قرار گرفته‌اند.

خوشبختانه آرک هر هفته به تکامل خود ادامه می‌دهد. رشد نسخه‌ی ویندوز از نظر ویژگی‌ها و امکانات برای رسیدن به آنچه در نسخه‌ی مک می‌بینیم، ضروری خواهد بود. برخی از کاربران پیشرفت نسخه‌های آرک را به دریافت هدایای کریسمس در هر پنجشنبه تشبیه می‌کنند.

تفاوت آرک در ویندوز و مک

براوزر کمپانی می‌خواهد توسعه‌ی نسخه‌ی ویندوز آرک را ادامه دهد و برخی از ویژگی‌های نسخه‌ی مک را که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، حذف کند. این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که هر دو نسخه به‌عنوان یک برنامه‌ی واحد شناخته شوند. مدیران شرکت می‌گویند آرک را در ویندوز به نقطه‌ای باورنکردنی خواهند رساند.

اما مهم‌تر از همه، مرورگر آرک در ویندوز شباهتی به یک برنامه‌ی macOS ندارد. مهندسان شرکت به‌منظور پیروی از زبان طراحی بومی مایکروسافت، از فریم‌ورک WinUI استفاده کرده‌اند تا این مرورگر کاملاً مثل برنامه‌های ویندوزی به‌نظر برسد. بدین‌ترتیب شما می‌توانید پس‌زمینه‌ی پنجره‌ی مرورگر را با دسکتاپ خود هماهنگ کنید و از افکت‌های خاص ویندوز نیز بهره ببرید.

آینده‌ی مرورگرهای وب احتمالاً شبیه به چیزی خواهد بود که در آرک می‌بینیم

در حال حاضر فقط ویندوز ۱۱ از مرورگر آرک پشتیبانی می‌کند، ولی برنامه‌ریزی برای ویندوز ۱۰ نخستین اولویت شرکت خواهد بود. اگرچه گوگل اخیراً نسخه‌ی بومی آرم ۶۴ کروم را برای ویندوز راه‌اندازی کرده است، آرک تا تابستان امسال برای لپ‌تاپ‌های ویندوزی آرم در دسترس نخواهد بود.

نسخه‌ی ویندوز آرک با Arc Search، اپلیکیشن iOS-‌ای که قبلاً فقط با آرک مک‌اواس کار می‌کرد، همگام‌سازی می‌شود. شرکت براوزر کمپانی درحال‌حاضر درحال توسعه‌ی نسخه‌ی اندروید این مرورگر است که مسلماً نقش مهمی در افزایش محبوبیت آرک خواهد داشت.

در بخش‌های بعدی می‌بینیم که چرا ایده‌هایی که در طراحی آرک اجرا شده‌اند، ایده‌های درستی هستند. صرف‌نظر از اینکه The Browser Company چقدر برای رقابت با غول‌های فناوری آماده باشد، آینده‌ی مرورگرهای وب به‌احتمال زیاد شبیه به چیزی خواهد بود که امروز در آرک می‌بینیم.

ویژگی‌ها و قابلیت‌ها

در مرحله‌ی اول باید بدانید که آرک ویندوز، برپایه‌ی کرومیوم توسعه‌ یافته؛ یعنی همان موتور جست‌وجوی متن‌باز گوگل که امروزه اغلب مرورگرها ازجمله مایکروسافت اج از آن استفاده می‌کنند. این امر به شما اطمینان می‌دهد تمام وب‌سایت‌هایی که می‌بینید، به‌درستی رتبه‌بندی شده‌اند. همچنین می‌توانید از اکوسیستم افزونه‌های کروم بهره ببرید.

انتقال آسان داده‌ها

وقتی برای اولین‌بار آرک را نصب می‌کنید، مرورگر از شما می‌خواهد ابتدا اکانت ایجاد کنید و بعد می‌پرسد که آیا می‌خواهید داده‌های خود را از سایر مرورگرها به این پلتفرم وارد کنید یا خیر. شما می‌توانید به این سؤال پاسخ منفی بدهید، اما مکانیزم انتقال داده‌ها، جابه‌جاشدن بین مرورگرها را بسیار سریع‌تر و ساده‌تر می‌کند. به‌علاوه شما به‌وضوح می‌بینید کدام داده‌ را از چه مرورگری انتقال داده‌اید، بنابراین نکته‌ی پشت پرده و مبهمی در این زمینه وجود ندارد.

سایدبار جدید

آرک برخلاف طرح‌بندی سنتی مرورگرها که تمام زبانه‌ها و منوها را بالای صفحه قرار می‌دهند، یک سایدبار در سمت چپ صفحه در نظر گرفتهاست که می‌توان آن را قلب مرورگر دانست. بیشتر امکانات و اتفاق‌ها، مانند مدیریت تب‌ها و مشاهده‌ی کتابخانه در همین قسمت رخ می‌دهد.

برای درک مرورگر آرک قبل از هر چیز باید با این سایدبار آشنا شوید، زیرا شیوه‌ی مدیریت تمام مواردی را که در مرورگرتان می‌بینید، تغییر می‌دهد.

تمام اتفاقات مهم مرورگر آرک در سایدبار مدیریت می‌شود

شما می‌توانید سایدبار را مشابه پنجره‌ی مالتی تسکینگ آیفون در نظر بگیرید، با این تفاوت که سایدبار به‌جای نشان دادن اپلیکیشن‌ها، هر صفحه‌ای را که در مرورگر بازکرده‌اید پیش روی شما قرار می‌دهد. هر آیتم سایدبار آرک نمایانگر یک صفحه‌ی وب باز است. اگر در یک برنامه یا سرویس آنلاین خاص (مثل ایمیل یا یوتیوب) چندین صفحه‌ی جداگانه را باز کرده باشید، به‌سرعت می‌توانید به بخش مورد نظر خود برگردید.

برای مثال اگر در کنار چندین صفحه‌ی وب متفرقه، برنامه‌ی جی‌میل را در چندین تب باز کرده باشید، برای پیداکردن آنچه می‌خواهید، نیازی نیست دوباره تک‌تک تب‌ها را چک کنید. در مرورگر آرک شما می‌توانید با استفاده از نوار فرمان مرورگر چیزی را که می‌خواهید جست‌وجو کنید تا سریعاً به جیمیل خود برگردید.

پین‌ها، گروه‌ها و فهرست علاقه‌مندی‌ها

آرک بهشت سازماندهی کارهای اینترنتی است. برای دسترسی آسان به برنامه‌ها می‌توانید حداکثر ۸ مورد از برنامه‌ها یا وبسایت‌ها را به بخش Favorites بالای سایدبار اضافه کنید. همچنین می‌توانید تب‌هایی را که بیشتر با آن‌ها سروکار دارید، برحسب اولویت‌هایتان پین کنید یا فولدرهایی بسازید و تب‌ها را داخل آن‌ها قرار دهید.

تب‌ها در مرورگر آرک
تب‌های مورد علاقه، پین‌شده و تب‌های باز فعلی
Verge

یکی از مفیدترین قابلیت‌های آرک را اینجا مشاهده می‌کنید: شما می‌توانید نام تب‌ها را تغییر دهید تا بعداً راحت‌تر آن‌ها را پیدا کنید. به‌علاوه رنگ و شفافیت نوار سایدبار را مطابق سلیقه‌ی خود انتخاب و تنظیم کنید.

آرک به‌طور پیش‌فرض هر ۱۲ ساعت همه‌ی تب‌های باز و پین‌نشده‌ی شما را می‌بندد. ایده این است که سایدبار خود را تمیز و مرتب نگه‌ دارید. به‌همین‌دلیل هر چیزی را که می‌خواهید حفظ کنید، بکشید و بالای خط سایدبار رها کنید تا پین شود. البته آرک تمامی تب‌هایی را که می‌بندد، در یک صفحه‌ی قابل‌ جست‌وجو می‌ریزد تا بعداً آن‌ها را پیدا کنید. مرورگر به کاربران حق انتخاب می‌دهد تا قابلیت آرشیو خودکار را روی ۲۴ ساعت، یک هفته یا یک ماه تنظیم کنند.

اسپیس‌ (Spaces)

ساخت اسپیس در مرورگر آرک
تغییر رنگ مرورگر از بخش اسپیس ممکن است

اسپیس‌ها ابزار قدرتمند سازمان‌دهنده‌ی مرورگر محسوب می‌شوند و به شما امکان می‌دهند به‌سرعت بین حالت‌های مختلف حرکت کنید. هر اسپیس می‌تواند مجموعه‌ی متفاوتی از تب‌ها و پین‌ها و حتی حساب‌های کاربری متفاوتی را شامل شود.

برای مثال اگر می‌خواهید آیتم‌های شخصی و کاری‌تان را از هم جدا کنید و بین زمینه‌ها یا کانتکست‌های مختلف جابه‌جا شوید، اسپیس‌ها موهبت بسیار خوشایندی برای شما خواهند بود. همچنین با این ویژگی مشکل مدیریت همزمان چندین اکانت گوگل را به‌راحتی حل می‌کنید.

فرض کنید پنج یا شش اسپیس دارید که می‌خواهید مطمئن شوید تب‌های خاص، در محیط درستی قرار دارند و شما همیشه به‌سرعت تشخیص می‌دهید در کدام محیط کار حضور دارید. کافی است یک اسپیس را به رنگ زرد، دیگری را به رنگ سبز، بعدی را به رنگ آبی درآورید. به‌علاوه می‌توانید نام اسپیس‌ها را تغییر دهید، آیکون‌های خاصی را برای هرکدام تعیین کنید یا یک اسپیس را به پوشه‌ی پشتیبان تبدیل کنید.

کلیدهای میانبر و نوار فرمان

اگر تب‌های زیادی را پین کنید، سایدبار شما بیش‌ازحد شلوغ می‌شود و برای پیداکردن صفحات باز به اسکرول زیادی نیاز خواهید داشت. نکته‌ی دوم اینکه جایی برای بوک‌مارک‌هایی که فقط گاهی به آن‌ها نیاز دارید یا کلاً راه میانبری برای دسترسی به بوک‌مارک‌ها وجود ندارد. همیشه همه‌چیز روی سایدبار مرورگر دیده می‌شود. به همین دلیل اگر دائماً بین اسپیس‌ها جابه‌جا شوید، ممکن است مکان تب‌ها و بوک‌مارک‌ها را فراموش کنید.

جابه‌جایی بین اسپس‌های مرورگر آرک
جابه‌جایی بین اسپس‌های مرورگر آرک

راه دور زدن مسائلی از این‌ دست و حتی سایر ویژگی‌های ناآشنای آرک، این است که با میان‌برهای کیبورد مرورگر آشنا شوید. برای مثال با کلیدهای کنترل و تب، بین تب‌های باز مرورگر جابه‌جا می‌شوید. برای فعال‌کردن افزونه‌های مرورگر، تغییر تنظیمات و بسیاری از کارهای دیگرتان می‌توانید از کلیدهای میان‌بر استفاده کنید. به‌علاوه می‌توانید میان‌برها را مطابق با میل خودتان شخصی‌سازی کنید.

نوار فرمان آرک، ابزاری بسیار کاربردی است که عملکرد آن صرفاً به تایپ‌کردن آدرس وبسایت‌ها و موتور جست‌وجوی مرورگر محدود نمی‌شود. شما به کمک نوار فرمان می‌توانید بین تب‌های بایگانی‌شده بگردید، به افزونه‌های مرورگر دسترسی داشته باشید و به اسپیس‌ها و تب‌های شخصی‌سازی‌شده‌ی خودتان بروید.

Split View

قابلیت اسپلیت ویو در مرورگر آرک
قابلیت اسپلیت ویو در مرورگر آرک

در اغلب مرورگرها برای مشاهده‌ی همزمان دو صفحه‌ی وب روی دسکتاپ، باید دو پنجره‌ی مجزا باز کنید و آن‌ها را کنار هم قرار دهید. قابلیت جذاب و متمایزکننده‌ی Split View (که البته در مایکروسافت اج هم وجود دارد) به شما اجازه می‌دهد دو تب متفاوت را در یک صفحه مشاهده کنید. کافی است تب مورد نظر را از روی سایدبار بکشید و روی فضای صفحه‌ی وب رها کنید.

از طریق Split View می‌توانید دو تب متفاوت را در یک صفحه مشاهده کنید

تمامی صفحاتی که با استفاده از این قابلیت کنار هم قرار می‌گیرند، فعال هستند و نیازی نیست با کلیک‌ روی هرکدام، آن‌ها را انتخاب و فعال کنید؛ بنابراین تعامل بین تب‌های بازشده کاملاً یکپارچه خواهد بود. به‌علاوه می‌توانید سایز تب‌ها را بسته به اولویتی که دارید، کوچک و بزرگ کنید. این ویژگی برای استفاده‌ی همزمان برنامه‌ها بسیار مفید واقع می‌شود.

Peek

با استفاده از ویژگی Peek بدون بازکردن لینک‌ها در تب‌های اختصاصی، محتوای آن‌ها را می‌بینید. این قابلیت برای زمانی‌ که قصد دارید صرفاً مرور کوتاهی بر محتوای صفحات وب داشته باشید، عالی است.

کنترل‌های داخلی مدیا و حالت تصویر در تصویر

زمانی‌ که یک فایل صوتی را در یکی از تب‌های باز مرورگر اجرا می‌کنید و سپس به تب دیگری می‌روید، یک پلیر کوچک پایین سایدبار آرک ظاهر می‌شود. از طریق این پلیر می‌توانید فایل صوتی را متوقف یا رد کنید. اگر روی پلیر کلیک کنید، مستقیماً شما را به تب اصلی برمی‌گرداند.

اگر از برنامه‌های تماس تصویری مانند گوگل‌میت به یک تب دیگر جابه‌جا شوید، دکمه‌های میکروفون و اسپیکر را در نوار کنار صفحه مشاهده می‌کنید. این ویژگی بسیار ساده‌تر و مفیدتر از منوی فراموش‌شده‌ی کروم است که غالباً از آن استفاده نمی‌کنیم.

قابلیت تصویردرتصویر در مرورگر آرک
قابلیت تصویردرتصویر در مرورگر آرک

حالت تصویردرتصویر نیز احساس مشابهی را به شما القا می‌کند. وقتی ویدیویی را تماشا می‌کنید و به صفحه‌ی دیگری می‌روید، ویدیو به‌صورت یک مینی پلیر در پنجره‌ای کوچک روی سایر تب‌ها نمایش داده می‌شود.

توسعه‌دهندگان مرورگر آرک برنامه‌های زیادی برای تقویت این ویژگی دارند: برای مثال شاید در آینده قابلیت روی‌ هم قرارگرفتن صفحات، چت کاربران را هم پوشش دهد. در این صورت شما می‌توانید در یک صفحه‌ی واحد ویدیویی را مشاهده کنید و همزمان با دوست یا همکارتان صحبت کنید.

اگر این ویژگی‌ها ارتقا پیدا کنند و چت‌های ویدیویی یا حتی فراتر از آن را شامل شوند، آرک واقعاً به یک سیستم‌عامل اینترنتی تبدیل می‌شود. هدف این است که تمام برنامه‌هایی که به‌صورت محلی روی کامپیوتر یا سیستم شما اجرا می‌شوند، روی مرورگر قابل‌ مشاهده باشند؛ به همین‌دلیل سایدبار آرک نقش لانچر اپلیکیشن‌های مختلف را بازی می‌کند. بدین‌ترتیب، به تمام اسکرین‌شات‌ها و فایل‌های دانلودی خود از طریق سایدبار دسترسی خواهید داشت و می‌توانید بدون خارج‌شدن از برنامه، کارهای بیشتری انجام دهید.

اسکرین‌شات‌ها (فعلاً فقط در مک)

بسیاری از اوقات، کاربران نیاز دارند از محتوای ویدیویی و متنی اسکرین‌شات بگیرند. برای انجام این کار کافی است روی علامت دوربین بالای سایدبار کلیک کنید. مرورگر دوربینی در اختیار شما می‌گذارد که به‌صورت خودکار، بخش‌هایی را که احتمال اسکرین گرفتن از آن‌ها وجود دارد، به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید کادر اسکرین‌شات را روی محدوده‌ی مورد نظر خود بکشید و سایز آن را تنظیم کنید.

اسکرین شات گرفتن در مرورگر آرک
در مرورگر آرک می‌توانید انتخاب کنید که از همه‌ی صفحه اسکرین‌شات بگیرید یا از بخشی از آن
Verge

قابلیت اسکرین‌شات آرک به شما اجازه می‌دهد از کل محتوای پنجره‌ی وب عکس بگیرید. حتی اگر این محتوا بیش از یک صفحه باشد، بازهم یک عکس سراسری شما را از اسکرین‌شات‌های متعدد با سایز صفحه‌نمایش بی‌نیاز می‌کند. پس از اسکرین‌شات گرفتن، گزینه‌های متنوعی پیش رو خواهید داشت: ادیت کردن عکس، به‌اشتراک‌گذاری یا ذخیره‌کردن آن در هر پوشه‌ای که می‌خواهید.

آرشیو تب‌های بسته‌شده

در مرورگر آرک صفحات بسته‌شده به Archived Tabs منتقل می‌شود. همچنین تمام صفحاتی که به‌صورت خودکار بسته شده‌اند، وارد این بخش می‌شوند. مدل جمع‌آوری تب‌های بسته‌شده به شیوه‌ای است که حس‌وحال تاریخچه‌ی مرور وب را منتقل می‌کند. مرورگر آرک فیلتری را برای تشخیص نوع بسته شدن تب‌ها در نظر دارد.

تب‌های بسته شده در مرورگر آرک
تب‌های بسته‌شده در بخش Archived Tabs

یادداشت‌ها (فعلاً فقط در مک)

بخش یادداشت‌ها در مرورگر آرک
صفحه‌ی یادداشت‌های مرورگر آرک در کنار وبسایت‌های باز

بخش Notes مرورگر آرک تقریباً مثل اپلیکیشن‌های استاندارد یادداشت‌برداری است که شما را از سایر برنامه‌های متفرقه‌ی یادداشت‌برداری بی‌نیاز می‌کند.

آرک مکس (Arc Max)

آرک مکس به‌عنوان دستیار هوش مصنوعی این پلتفرم، اجرای کارهای تکراری کاربران را به‌عهده دارد و گردش کار را برای شما ساده‌تر می‌کند. تغییر نام خودکار تب‌ها و دانلودها، خلاصه‌سازی متون و پاسخ به سؤال‌هایی که در هر لحظه از هوش مصنوعی می‌پرسید، برخی از وظایف این دستیار به‌شمار می‌روند.

انتهای پیام