www.simasanaat.com

آمریکا حریف هواوی نشد

مقامات پنتاگون به این نتیجه رسیده‌اند که آسیب‌های تحریم تجهیزات شبکه هواوی قابل جبران نیست و این شرکت باید از لیست سیاه آمریکا خارج شود.

به گزارش گجت نیوز، وزارت دفاع آمریکا از سال ۲۰۱۹ تاکنون، درخواست معافیت تجارت با شرکت‌های تجهیزات مخابراتی وابسته به هواوی را به کنگره ارائه کرده است. با افزایش تنش‌ها میان ایالات متحده و چین و همینطور جنگ تراشه‌ها، شرایط برای چنین معافیتی هرگز به‌وجود نیامده است. با این حال، مقامات پنتاگون بر این موضوع تأکید دارند که حذف کامل هواوی عملا غیرممکن است!

در بخشی از قانون مجوز دفاع ملی سال ۲۰۱۹ آمریکا، محدودیت‌هایی علیه شرکت چینی هواوی اعمال شد. براساس بند ۸۸۹ این قانون، سازمان‌های دولتی آمریکا مجاز به عقد قرارداد یا تمدید قراردادهای موجود با هر کشوری که از تجهیزات مخابراتی هواوی استفاده می‌کند، نیستند.

جنگ آمریکا و هواوی

 

اما مشکل اینجاست که هواوی به‌عنوان بزرگترین تأمین‌کننده تجهیزات مخابراتی جهان شناخته می‌شود. بر اساس گزارش مجله فورچون، این شرکت چینی نزدیک به یک‌سوم از کل درآمد تجهیزات مخابراتی جهان را به خودش اختصاص داده است. کنار گذاشتن چنین غول تکنولوژی برای بسیاری از کشورها آسان نیست. محصولات هواوی اغلب بسیار ارزان‌تر از رقبای خود هستند و جایگزین کردن کل شبکه مخابرات با یک شرکت دیگر، هزینه‌ هنگفتی را در بر خواهد داشت.

برنان گریگنون، مسئول سابق وزارت دفاع و مؤسس شرکت ۵M Strategies بر این باور است که در برخی نقاط دنیا، عملاً نمی‌توانید از هواوی دوری کنید. به اعتقاد او هرچند هدف اولیه قانون‌گذاری خوب بوده، اما بررسی کافی روی آن صورت نگرفته است.

در آمریکا، مخالفان زیادی برای همکاری با هواوی وجود دارد

جنگ آمریکا و هواوی

مشکل اینجاست که همه موافق همکاری پنتاگون با مشتریان هواوی نیستند. برخی می‌گویند وزارت دفاع آمریکا باید سریع‌تر و قاطعانه‌تر عمل کند تا این شرکت چینی فعالیت‌هایش را محدود کند. کلاید پرستویتز، رئیس مؤسسه راهبرد اقتصادی آمریکا، حتی وزارت دفاع را در این راستا تنبل می‌داند. او می‌گوید پنتاگون باید از این واقعیت استفاده کند که برای شرکت‌های فعال در آن حوزه‌ها، داشتن تجارت بزرگ با وزارت دفاع آمریکا مهم‌تر از ارتباط با چینی‌ها است.

مقامات پنتاگون مصرانه خواستار اعطای اختیار معافیت به منظور ادامه همکاری با مشتریان هواوی هستند. آن‌ها استدلال می‌کنند که این معافیت برای انجام مأموریت‌های تدارکاتی حیاتی در سراسر جهان و حفظ امنیت ملی ضروری است.

پرسنل نظامی ایالات متحده در موقعیت‌های مختلف، از نیروهای ویژه در مأموریت‌های منطقه هند و اقیانوس آرام گرفته تا افسران ارشدی که در نمایشگاه‌های هوایی بین‌المللی حضور پیدا می‌کنند، به زیرساخت‌های شبکه Huawei وابسته هستند.

جنگ آمریکا و هواوی

با این حال، اعطای این معافیت با مخالفت‌هایی نیز روبرو شده است. منتقدان این موضوع را نگران‌کننده می‌دانند، چرا که هواوی به عنوان یک شرکت چینی، تحت نفوذ دولت چین قرار دارد و این امر می‌تواند خطرات امنیتی قابل‌توجهی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

سال آینده احتمالا هواوی از تحریم‌های آمریکا خارج می‌شود

در حال حاضر، کنگره در حال بررسی نسخه بعدی قانون مجوز دفاع ملی است که قرار است در سال ۲۰۲۵ اجرایی شود. برخی از قانونگذاران اذعان دارند که اعطای معافیت به پنتاگون ضروری است، اما در مورد زمان یا نحوه انجام این کار تردیدهایی وجود دارد. تاکنون، هیچ معافیتی در پیش‌نویس این قانون لحاظ نشده است.

مقامات دفاعی هشدار می‌دهند که عدم اعطای این معافیت می‌تواند پیامدهای منفی برای امنیت ملی ایالات متحده به همراه داشته باشد. آنها تأکید می‌کنند که این معافیت صرفاً برای حفظ توانایی ارتش در انجام مأموریت‌های حیاتی خود در نظر گرفته شده است و به معنای تأیید یا اعتماد به هواوی نیست.

لازم به‌ذکر است که رفع تحریم تجهیزات شبکه هواوی هیچ ارتباطی با سایر فعالیت‌های این شرکت در حوزه موبایل و کامپیوتر نداشته و تحریم این بخش‌ها همچنان پابرجا خواهد بود.

انتهای پیام