www.simasanaat.com

افتتاح بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر راه و راه‌آهن در سال ۱۴۰۲

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل از افتتاح ۲۴۲ کیلومتر مسیر آزادراهی، ۲۳۲ کیلومتر راه آهن و بیش از ۸۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه در سال ۱۴۰۳ خبر داد و آن را نشان از عزم راسخ دولت در تکمیل شریان‌های حمل و نقلی کشور دانست.

به گزارش سیماصنعت، خیراله خادمی صبح امروز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه در دیدار با مدیران عامل شرکت‌های راهسازی، سرمایه‌گذار و مهندسین مشاور ضمن تقدیر از تلاش‌های سال گذشته در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل کشور گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری و نامگذاری سالجاری با عنوان “جهش تولید با مشارکت مردم” امیدواریم این مشارکت و حضور شما در سال جدید هم مانند گذشته تداوم داشته‌باشد و دولت نیز با تدوین دستورالعمل‌های جدید، روند مشارکت بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل را تسهیل کند.

وی توسعه شبکه حمل و نقل کشور در سال گذشته و حجم عملیات اجرایی صورت گرفته در پروژه‌ها را درخشان دانست و اظهار داشت: ۳۲ میلیون متر مکعب عملیات خاکی معادل احداث یک سد خاکی در کنار حفاری ۱۸.۳ کیلومتر تونل که لاینینگ ۱۷.۴ کیلومتر آن هم تکمیل شده‌است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه با اشاره به افتتاح ۲۴۲ کیلومتر مسیر آزادراهی در سال گذشته با رشد ۳ برابری نسبت به میانگین سالانه اظهار داشت: افتتاح ۲۳۲ کیلومتر راه آهن و بیش از ۸۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه در کشور علاوه بر ثبت رکورد جدیدی در افتتاح سالانه پروژه‌ها نشان از عزم راسخ دولت در تکمیل شریان‌های حمل و نقلی کشور دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توان و تخصصی مهندسین داخل کشور ادامه‌داد: خوشبختانه در حال حاضر مانعی در طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های راهسازی از نظر وجود ندارد و در صورت تأمین اعتبار مورد نیاز، قابلیت اجرای سالانه حداقل حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه وجود دارد.

خادمی توان مهندسی کشور را چندین برابر بیشتر از منابع موجود دانست و گفت: با توجه به قابلیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در بدنه مهندسی کشور، می‌توانیم بر روی صدور خدمات فنی خصوصاً به کشورهای همسایه تمرکز کنیم.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه پیگیری مصوبات مجلس در بخش زیرساخت‌های حمل و نقل و استفاده از روش‌های قانونی برای تأمین منابع مورد نیاز پروژه‌های راهسازی را یکی از الزامات پیشرفت در اقدامات ذکر کرد.

وی افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۶ پروژه راهسازی کشور با حضور رئیس جمهور در سال گذشته را نشان دهنده اهمیت طرح‌های راهسازی اعلام‌کرد و بیان داشت: اکثر پروژه‌های افتتاح شده در سال گذشته به‌ویژه در حوزه آزادراهی از نظر طول، نوع اجرا و حجم عملیات اجرایی در نوع خود یک ابر پروژه محسوب می‌شوند و امیدواریم با رفع برخی موانع از جمله اعتبارات و با تکیه‌بر توانمندی شما عزیزان بتوانیم این رویه را در سال جدید نیز ادامه دهیم.

خادمی در ادامه مهم‌ترین ضرورت در طرح‌های راهسازی کشور را سبک سازی و اولویت بندی پروژه‌ها دانست و گفت: جامعه مهندسین مشاور کشور به‌عنوان افرادی که ستون اصلی طراحی پروژه‌ها هستند و پیمانکاران در بخش اجرایی لازم است با در نظر گرفتن حجم پروژه‌های در دست ساخت کشور بر سبک سازی و اولویت بندی پروژه‌ها کار کنند تا بتوانیم یک مسیر را در چند بخش به بهره برداری برسانیم تا ضمن جلوگیری از هدر رفت منابع، مسیرهای احداث شده در بخش‌هایی که قابلیت استفاده دارند در دسترس هم‌وطنان قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه توجه به کیفیت اجرای پروژه‌ها را از مهم‌ترین دغدغه‌های هرساله اعلام‌کرد و افزود: افزایش کیفیت زیرساخت‌های حمل و نقل در حال احداث با تکیه‌بر نتایج آزمایشگاهی درست و استفاده از تجهیزات و ماشین آلات نوین و مدرن، زنجیره‌های به‌هم تنیده‌ی ارتقا صنعت راه سازی کشور محسوب می‌شوند.

وی تأکید کرد: استفاده از نیروهای متخصصی و با تجربه در هر حوزه و نظارت کافی بر جرا مهم‌ترین راهکار افزایش کیفیت پروژه‌های راهسازی و در نتیجه افزایش عمر مفید جاده‌ها، حفظ سرمایه‌های ملی و منابع طبیعی کشور است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به برخی نگرانی‌های بخش خصوصی اظهار کرد: شرکت ساخت و توسعه آمادگی دارد تا با همکاری شما عزیزان نسبت به استفاده از روش‌های قانونی برای تأمین اعتبارات مورد نیاز، رفع برخی موانع از جمله مشکلات در حوزه بیمه شرکت‌های مهندسین مشاور و پیمانکاران، بازگشت سرمایه شرکت‌های پیمانکاری، حفظ و جلوگیری از خروج نیروهای فنی و کارآمد اقدامات لازم را در سال جدید به عمل آورد.

انتهای پیام

 

وزارت راه و شهرسازی –