www.simasanaat.com

برندگان اسکار ۲۰۲۴ معرفی شدند

برندگان اسکار 2024 معرفی شدند. در این مطلب می‌توانید لیست کامل نامزدها و برندگان جوایز Oscar 2024 را مشاهده کنید.

به گزارش گجت نیوز ، نود و ششمین دوره جوایز آکادمی اسکار در بامداد دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ در سالن تئاتر دالبی هالیوود لس آنجلس برگزار شد. بر اساس آخرین اخبار دنیای فیلم و سریال، جیمی کیمل برای چهارمین بار به‌عنوان مجری مراسم اسکار انتخاب شد و پس از ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۳، حالا در سال ۲۰۲۴ نیز اجرای این مراسم جذاب و مهم را بر عهده داشت. در سالی که گذشت، فیلم‌های جذاب، باکیفیت و تاثیرگذاری اکران شدند، اما از مدت‌ها قبل پیش‌بینی می‌شد که فیلم اوپنهایمر، ساخته جدید کریستوفر نولان بتواند جوایز اسکار ۲۰۲۴ را درو کند. اوپنهایمر که ماجرای ساخت بمب اتم را روایت می‌کند، در ۱۳ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده و پس از آن، فیلم‌های بیچارگان (Poor Things) با ۱۱ نامزدی، قاتلان ماه گل (Killers of the Flower Moon) با ۱۰ نامزدی و باربی با ۸ نامزدی، در این زمینه رکورددار هستند.

اسکار 2024

از دیگر کاندیداهای جذاب اسکار ۲۰۲۴ می‌توان به فیلم Godzilla Minus One اشاره کرد که در بخش بهترین جلوه‌های ویژه نامزد دریافت جایزه اسکار شده و لیلی گلدستون با بازیگری در فیلم قاتلان ماه گل، به اولین بازیگر زن سرخپوست تبدیل شد که شانس برنده شدن جایزه اسکار را پیدا کرد. همچنین جودی فاستر پس از سه دهه با بازی در فیلم Nyad توانست نامزدی اسکار را تجربه کند.

لیست کامل نامزدها و برندگان اسکار ۲۰۲۴

سرانجام دقایقی پیش، برندگان اسکار ۲۰۲۴ معرفی شدند و ما توانستیم بهترین‌های سینمای جهان در سال اخیر را شناسایی کنیم. همانطور که انتظار می‌رفت، فیلم اوپنهایمر توانست جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۲۴ را از آن خود کند. اوپنهایمر از ۱۳ بخشی که نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود، توانست هفت جایزه را کسب کند و مطابق انتظار، درخشش بی‌نظیری در مراسم امسال داشت. فیلم Poor Things نیز توانست خوش بدرخشد و در چهار بخش، جایزه اسکار را دریافت کرد. فیلم‌های آناتومی یک سقوط و منطقه دلخواه نیز از دیگر فیلم‌های درخشان اسکار امسال بودند. فیلم باربی نیز فقط یک جایزه، آن هم جایزه بهترین ترانه (اثری از بیلی آیلیش) را دریافت کرد.

کریستوفر نولان جایزه بهترین کارگردانی، کیلین مورفی جایزه بهترین بازیگر مرد، اما استون جایزه بهترین بازیگر زن، رابرت داونی جونیور جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد و دیواین جوی رندالف جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را به دست آوردند. در بخش بهترین فیلم خارجی زبان نیز منطقه دلخواه توانست اسکار را کسب کند. متاسفانه امسال، ایران هیچ نماینده‌ای در این بخش نداشت. تنها نماینده ایران در مراسم اسکار ۲۰۲۴، یگانه مقدم به‌خاطر انیمیشن کوتاه «یونیفرم ما» بود که متاسفانه نتوانست جایزه اسکار را ببرد. فیلم قاتلان ماه گل، ساخته جدید مارتین اسکورسیزی را نیز می‌توان بزرگترین ناکام مراسم اسکار ۲۰۲۴ دانست که در هیچ بخشی موفق به دریافت جایزه اسکار نشد.

در ادامه می‌توانید فهرست کامل نامزدها و برندگان نهایی اسکار ۲۰۲۴ در بخش‌های مختلف را مشاهده کنید:

بهترین فیلم – Best Picture

اوپنهایمر

  • برنده: اوپنهایمر – Oppenheimer
  • باربی – Barbie
  • جاماندگان – The Holdovers
  • زندگی‌های گذشته – Past Lives
  • بیچارگان – Poor Things
  • رهبر ارکستر – Maestro
  • داستان آمریکایی – American Fiction
  • آناتومی یک سقوط – Anatomy of a Fall
  • منطقه دلخواه – The Zone of Interest
  • قاتلان ماه گل – Killers of the Flower Moon

بهترین کارگردانی – Best Director

کریستوفر نولان

  • برنده: کریستوفر نولان برای Oppenheimer
  • ژوستین تریه برای Anatomy of a Fall
  • جاناتان گلیزر برای The Zone of Interest
  • مارتین اسکورسیزی برای Killers of the Flower Moon
  • یورگوس لانتیموس برای Poor Things

بهترین بازیگر زن – Best Actress

اما استون در فیلم بیچارگان

  • برنده: اما استون برای Poor Things
  • کری مولیگان برای Maestro
  • لیلی گلدستون برای Killers of the Flower Moon
  • آنت بنینگ برای Nyad
  • زاندرا هولر برای Anatomy of a Fall

بهترین بازیگر مرد – Best Actor

کیلین مورفی در اوپنهایمر

  • برنده: کیلین مورفی برای Oppenheimer
  • جفری رایت برای American Fiction
  • بردلی کوپر برای Maestro
  • کولمن دومینگو برای Rustin
  • پل جیاماتی برای The Holdovers

بهترین بازیگر نقش مکمل زن – Best Supporting Actress

دیواین جوی رندالف برای The Holdovers

  • آمریکا فررا برای Barbie
  • امیلی بلانت برای Oppenheimer
  • جودی فاستر برای Nyad
  • دانیل بروکس برای The Color Purple
  • برنده: دیواین جوی رندالف برای The Holdovers

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد – Best Supporting Actor

رابرت داونی جونیور برای Oppenheimer

  • رایان گاسلینگ برای Barbie
  • برنده: رابرت داونی جونیور برای Oppenheimer
  • رابرت دنیرو برای Killers of the Flower Moon
  • استرلینگ کی براون برای American Fiction
  • مارک رافلو برای Poor Things

بهترین فیلم خارجی زبان – International Feature

فیلم The Zone of Interest

  • برنده: منطقه دلخواه (انگلیس) به کارگردانی جاناتان گلیزر – The Zone of Interest
  • من کاپیتان هستم (ایتالیا) به کارگردانی ماتئو گارونه – Lo Capitano
  • روزهای عالی (ژاپن) به کارگردانی ویم وندرس – Perfect Days
  • انجمن برف (اسپانیا) به کارگردانی خوان آنتونیو بایونا – Society of the Snow
  • اتاق معلمان (آلمان) به کارگردانی الکر چاتاک – The Teacher’s Lounge

بهترین فیلمنامه اورجینال – Original Screenplay

فیلم Anatomy of a Fall

  • برنده: ژوستین تریه و آرتور حراری برای Anatomy of a Fall
  • بردلی کوپر و جاش سینگر برای Maestro
  • دیوید همینگسون برای The Holdovers
  • سلیون سانگ برای Past Lives
  • سامی بورچ و الکس مچانیک برای May December

بهترین فیلمنامه اقتباسی – Adapted Screenplay

فیلم American Fiction

  • برنده: کورد جفرسون برای American Fiction
  • جاناتان گلیزر برای The Zone of Interest
  • گرتا گرویگ و نوآ بامبک برای Barbie
  • کریستوفر نولان برای Oppenheimer
  • تومی مک نامارا برای Poor Things

بهترین فیلمبرداری – Cinematography

فیلم Oppenheimer

  • برنده: هویت فن هویتما برای Oppenheimer
  • ادوارد لچمن برای El Conde
  • رودریگو پریتو برای Killers of the Flower Moon
  • متیو لیباتیک برای Maestro
  • رابی رایان برای Poor Things

بهترین طراحی لباس – Costume Design

فیلم Poor Things

  • برنده: هالی ودینگتون برای فیلم بیچارگان – Poor Things
  • جکلین دورن برای فیلم باربی – Barbie
  • جنتی ییتس و دیوید کراسمن برای فیلم ناپلئون – Napoleon
  • الن میروینیک برای فیلم اوپنهایمر – Oppenheimer
  • جکلین وست برای فیلم قاتلان ماه گل – Killers of the Flower Moon

بهترین گریم و آرایش مو – Makeup and Hairstyling

فیلم Poor Things

  • برنده: مارک کولیر و نادیا استیسی و جاش وستن برای فیلم بیچارگان – Poor Things
  • سوزی باترزبای و کارن هارتلی و آشرا کلی بلو برای فیلم گلدا – Golda
  • کازوهیرو تسوجی و کی جئورجیو و لوری مکوی بل برای فیلم رهبر ارکستر – Maestro
  • لوئیسا ایبل برای فیلم اوپنهایمر – Oppenheimer
  • مونتسه ریبه و داوید مارتی و آنا لوپر پویکوفر برای فیلم انجمن برف – Society of the Snow

بهترین انیمیشن بلند – Animated Feature

انیمیشن The Boy and The Heron

  • برنده: «پسرک و مرغ ماهی خوار» اثر هایائو میازاکی و توشیو سوزوکی – The Boy and The Heron
  • «نیمونا» اثر نیک برونو و تروی کوان و جولی زکری – Nimona
  • «بنیادین» اثر پیتر سوهن و دنیز ریم – Elemental
  • «ربات رویاپردازی می‌کند» اثر پابلو برگر و ساندار تاپیا و ایبون کورمنزانا – Robot Dreams
  • «مرد عنکبوتی: سراسر دنیای عنکبوتی» اثر کریس میلر و ایمی پاسکال و کمپ پاورز – Spiderman: Across the Spider Verse

بهترین انیمیشن کوتاه – Animated Short

انیمیشن War is Over

  • برنده: «جنگ تمام شد» اثر برد بوکر و دیو مولینس – War is Over
  • «یونیفورم ما» اثر یگانه مقدم – Our Uniform
  • «پاکیدرم» اثر مارک ریوس و استفانی کلمنت – Pachyderme
  • «نامه‌ای به یک خوک» اثر تال کانتور و آمیت راسل گیسلتر – Letter to a Pig
  • «حس نود و پنجم» اثر جرید هس و جروشا هس – Ninety Five Senses

بهترین لایو اکشن و فیلم کوتاه – Live Action Short

فیلم The Woderful Story of Henry Sugar

  • «بعد از» اثر میسان هریمن و نیکی بنتام – The After
  • برنده: «داستان شگفت‌انگیز هنری شوگر» اثر وس اندرسن و استیون ام رالز – The Woderful Story of Henry Sugar
  • «قرمز، سفید و آبی» اثر نازرین چاودهاری و سارا مکفارلین – Red, White and Blue
  • «شوالیه ثروت» اثر کریستین نورلیک و لاس لیکایر نویر – Knight of Fortune
  • «شکست ناپذیر» اثر ساموئل کرن و وینسنت رنه لورتی – Invincible

بهترین ترانه اورجینال – Original Song

What Was I Made For در فیلم باربی

  • ترانه The Fire Inside اثر داین وارن در Flamin’ Hot
  • ترانه I’m Just Ken اثر مارک رانسون و اندرو ویات در Barbie
  • ترانه It Never Went Away اثر جان باتیست و دن ویلسون در American Symphony
  • ترانه Wahzhazhe (A Song For My People) اثر اسکات جورج در Killers of the Flower Moon
  • برنده: ترانه What Was I Made For اثر بیلی آیلیش و فینیس اوکانل در Barbie

بهترین موسیقی متن – Original Score

موسیقی فیلم Oppenheimer

  • لورا کارپمن برای فیلم American Fiction
  • جان ویلیامز برای فیلم Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • رابی رابرتسون برای فیلم Killers of the Flower Moon
  • برنده: لودویگ گورانسون برای فیلم Oppenheimer
  • جرسکین فندریکس برای فیلم Poor Things

بهترین طراحی صحنه – Production Design

فیلم Poor Things

  • سارا گرینوود و کیتی اسپنسر برای فیلم Barbie
  • جک فیسک و آدم ویلیس برای فیلم Killers of the Flower Moon
  • آرتور مکس و الی گریف برای فیلم Napoleon
  • روت دا جانگ و کلیر کافمن برای فیلم Oppenheimer
  • برنده: شونا هیث و سوزا میهالک و جیمز پرایس برای فیلم Poor Things

بهترین تدوین – Best Editing

فیلم Oppenheimer

  • سوران سنشال برای فیلم Anatomy of a Fall
  • کوین تنت برای فیلم The Holdovers
  • تلما شونمیکر برای فیلم Killers of the Flower Moon
  • برنده: جنیفر لیم برای فیلم Oppenheimer
  • یورگوس ماروپساریدیس برای فیلم Poor Things

بهترین صدا – Sound

فیلم The Zone of Interest

  • اریک آدال و ایتن وان دررین و دین ای زوپانچیچ برای فیلم خالق – The Creator
  • ریچارد کینگ و جیسون رودر و دین ای زوپانچیچ برای فیلم رهبر ارکستر – Maestro
  • جیمز ماتر و کریس مونرو و کریس بوردون برای فیلم ماموریت غیر ممکن: روزشمار مرگ – Mission: Impossible Dead Reckoning Part One
  • گری ریزو، ریچارد کینگ، ویلی دی، برتون برای فیلم اوپنهایمر – Oppenheimer
  • برنده: جانی برت و تارن ویلرز برای فیلم منطقه دلخواه – The Zone of Interest

بهترین جلوه‌های ویژه – Visual Effects

فیلم Godzilla Minus One

  • استفان سراتی و الکسیس وایسبروت و تئودور بیالک برای فیلم نگهبانان کهکشان ۳ – Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • نیل کوربلد و ایان کوملی و جی کوپر برای فیلم خالق – The Creator
  • چارلی هنلی و نیل کوربلد و سیمون کوکو برای فیلم ناپلئون – Napoleon
  • برنده: تاکاشی یامازاکی و کیوکو شیبویا و ماساکی تاکاهاشی برای فیلم گودزیلا منهای یک – Godzilla Minus One
  • نیل کوربلد و سیمون کوکو و آلکس ووتکه برای فیلم ماموریت غیرممکن: روزشمار مرگ – Mission: Impossible Dead Reckoning Part One

بهترین مستند بلند – Documentary Feature

مستند 20Days in Mariupol

  • «چهار دختر» اثر ندیم شیخروح و بن هنیه – Four Daughters
  • «کشتن ببر» اثر نیشا پاهوجا و کورنیلیا پرینسیپی و دیوید اوپنهایم – To Kill a Tiger
  • «خاطره ابدی» اثر مائیته البردی – The Eternal Memory
  • برنده: «۲۰ روز در ماریوپل» اثر رینی ارنسون رات و میشل میزنر و استیسلاو چرنوف – ۲۰Days in Mariupol
  • «بابی واین: رییس جمهور مردم» اثر جان باتسک و موزز بویو و کریستوفر شارپ – Bobi Wine: The People’s President

بهترین مستند کوتاه – Documentary Short

مستند The Last Repair Shop

  • شان وانگ و سم دیویس برای فیلم نای نای و وای پو – Nǎi Nai & Wài Pó
  • س لئو چیانگ و جین تسین برای فیلم جزیره در بینابین – Island in Between
  • برنده: کریس باورز و بن پرودفوت برای فیلم آخرین تعمیرگاه – The Last Repair Shop
  • کریستین ترنر و جان هافمن برای فیلم آرایشگر لیتل راک – The Barber of Little Rock
  • شیلا نوینز و تریش آدلیسیک برای فیلم الفبای ممنوع شدن کتاب – The ABCs of Book Banning

انتهای پیام