www.simasanaat.com

مس در بالاترین سطح ۲ سال اخیر

قیمت مس در بازارهای جهانی در حالی به بالاترین سطح دوسال اخیر رسید که میزان تقاضا برای این فلز سرخ همچنان ضعیف است. از طرفی تقویت دلار موجب اوج‌‌‌گیری نرخ مس شده و در روز ۱۵آوریل قیمت مس به ۴.۳دلار به ازای هر پوند رسید که نوعی رکورد قیمتی محسوب می‌شود. بررسی بازارهای جهانی نشان می‌دهد که معاملات آتی مس در روز ۱۵آوریل به ۴.۳دلار به ازای هر پوند رسیده که بالاترین سطح طی دوسال اخیر به حساب می‌‌‌آید، چراکه تقویت دلار در مقابل تضعیف تقاضا ایستادگی کرد و در نهایت پیروز این دوئل بود.

به گزارش سیماصنعت، شواهد بیشتر در خصوص اقتصاد انعطاف‌‌‌پذیر ایالات‌متحده، انتظارات فدرال‌رزرو را برای کاهش نرخ بهره بدتر کرد.

به‌منظور قیمت‌گذاری معاملات آتی مس از دلار آمریکا استفاده می‌شود و تقویت دلار قدرت خرید مصرف‌کنندگان را با مشکل جدی مواجه کرده است. با این حال، تحریم‌‌‌ها بر این بخش، اختلالات تولید را تشدید کرد تا رشد قیمت فلز سرخ را در این سه‌ماهه مهار کند. ایالات‌متحده و بریتانیا تحویل مس روسیه به LME را در تلافی حمله مسکو به اوکراین ممنوع کرده و چشم‌‌‌انداز عرضه را برای بورس به خطر انداختند.

در همین حال، کارخانه‌‌‌های ذوب مس چین به دنبال تغییرات مقررات برای کاهش ۱۰ درصدی تولید خود در سال‌جاری هستند و داده‌‌‌های ماهواره‌‌‌ای حاکی از افزایش کارخانه‌‌‌های ذوب آفلاین در ماه مارس است. چنین اقدامی در شرایطی رخ داده است که عرضه سنگ مس به دلیل مشکلات در معادن کلیدی در سراسر معادن بزرگ کاهش یافته است و بازارهای بسیار رقابتی کارخانه‌‌‌های تصفیه و ذوب را تحت فشار قرار می‌دهد تا هزینه‌‌‌های پالایش خود را تقریبا به صفر برسانند. آخرین داده‌‌‌های منتشرشده گویای آن است که شاخص عدم‌فعالیت کارخانه‌‌‌های ذوب در چین به طور متوسط به ۸.۵‌ درصد افزایش یافته که در مقایسه با سه ماه اول سال ۲۰۲۳ حدود ۴.۱‌ درصد رشد را به ثبت رسانده است. در ماه مارس، سطح عدم‌تحرک در چین به ۹‌ درصد رسید.

این شاخص در روزهای پایانی ماه مارس به‌شدت افزایش یافت که نشان‌‌‌دهنده تاثیر احتمالی اقدامات اعضای CSPT است.بازار فلزات شانگهای تخمین می‌‌‌زند که چین در ماه مارس سالانه ۲۶ میلیون تن مس و آلیاژ مس نیمه‌فرفورژه تولید کرده، اما نرخ عملیاتی تولیدکنندگان به ۶۹.۸‌ درصد کاهش یافته که در مقایسه با مارس ۲۰۲۳ با افزایش قیمت همراه بوده است که این روند بر مصرف صنایع پایین‌‌‌دستی تاثیر می‌‌‌گذارد. شرکت‌های چینی مسوول تولید بیش از نیمی از مس تصفیه‌شده در جهان هستند و داده‌‌‌های گمرکی نشان می‌دهد که واردات مس و کنسانتره مس در این کشور در ماه مارس افزایش داشته است.

چین در سه‌ماهه ابتدایی سال‌جاری ۱.۳۸ میلیون تن مس خام وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۹‌ درصد افزایش را به ثبت رسانده بود. این در حالی بود که میزان واردات کنسانتره مس در ماه مارس به ۲.۳ میلیون تن رسید که ۱۵.۳‌ درصد نسبت به مارس ۲۰۲۳ رشد داشته است. داده‌‌‌های موجودی بورس آتی شانگهای نیز نشان می‌دهد که هفته گذشته میزان ذخایر مس با افزایش ۲.۷ درصدی به حدود ۳۰۰‌ هزار تن رسید. قیمت مس از ابتدای سال ۲۰۲۴ حدود ۰.۴۳ دلار به ازای هر پوند معادل ۱۱.۱۱‌ درصد افزایش داشته است و پیش‌بینی می‌شود فلز سرخ تا پایان سال‌جاری با قیمت ۴.۴۳ دلار به ازای هر پوند مورد معامله قرار گیرد.

انتهای پیام