www.simasanaat.com

مشکل ترخیص قطعات هواپیما رفع شد

رئیس سازمان هواپیمایی از رفع مشکل ترخیص قطعات هواپیما در گمرک و ممنوعیت پروازهای چارتری در ایام نوروز ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: با ایرلاین‌های گرانفروش برخورد می‌کنیم.

به گزارش سیماصنعت، محمد محمدی‌بخش با اشاره به برنامه‌های سازمان هواپیمایی کشوری برای مدیریت پروازهای ایام نوروز ۱۴۰۳ و ارتقای خدمات‌رسانی به مردم، اظهار کرد: در این راستا مسائل مربوط به مرز هوایی،‌ گمرک، مجوزهای داخلی،‌ خارجی، تنظیم پروازهای داخلی،‌ خارجی، استاندارد پرواز، به‌روز کردن گواهینامه و… انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات سازمان هواپیمایی کشوری پیگیری برای ترخیص قطعات هواپیما پس از ۳ ماه تأخیر این روند بود.
وی با بیان این‌که اینها مقدمات کار برای پروازهای ایام نوروز بوده است، افزود: برای تأمین منابع ارزی شرکت‌های هواپیمایی هم هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است. در ادامه با شبکه پروازهای هماهنگی انجام شد. برای مسیرهای پرتردد مانند مشهد، نجف، کیش و شهرهای پردرخواست برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به برنامه‌ نظارت و کنترل بازار،‌ گفت: در این راستا با دیوان عدالت اداری در رابطه با آخرین وضعیت رأی مکاتبه‌ کردیم. برای این منظور اعلام شد که سازمان هواپیمایی باید صبر کند تا رأی دیوان مجدداً صادر شود.

محمدی‌بخش یادآور شد:‌ پس از متوقف شدن اجرای رأی دیوان، مجدداً به رأی ستاد تنظیم بازار یعنی همان نرخ‌های ابلاغ‌شده سازمان هواپیمایی کشوری برگشتیم.

وی با اعلام این‌که “مجدداً نرخ پروازهای داخلی را ابلاغ کردیم.”، اضافه کرد:‌ با هماهنگی دستگاه‌های قضایی، وزارت دادگستری، تعزیرات،‌ دادستان و دستگاه‌های امنیتی ذی‌ربط در حال انسداد دامنه و شبکه‌ سایت‌های غیرمجاز فروش بلیت هستیم، در این راستا برخی از افراد که موجب اختلال در بازار بلیت شده بودند نیز بازداشت شده‌اند.

وی تأکید کرد:‌ با شرکـت‌های هواپیمایی که نرخ‌های مصوب را رعایت نمی‌کنند، برخورد کرده‌ایم و می‌کنیم. قوه قضاییه با اعلام سازمان هواپیمایی، ایرلاین‌های متخلف را جریمه‌های سنگینی کرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: خوشبختانه بازار حمل‌ونقل هوایی مسافری کشور متناسب است و مردم هم از آن استفاده می‌کنند، ایمنی برقرار است و استانداردها با نظارت مستمر سازمان هواپیمایی توسط ایرلاین‌ها رعایت می‌شود.

محمدی‌بخش اظهار کرد:‌ از سوی دیگر تقارن سفرهای نوروزی با ماه مبارک رمضان هماهنگی برای ارائه افطاری ساده،‌ سحری، نماز صبح و… انجام شده است.

وی همچنین گفت:‌ مرکز پایش کنترل پروازهای سازمان هواپیمایی کشوری نیز در این ایام با حضور نمایندگان بخش‌های مختلف از جمله ایرلاین‌ها، شرکت‌های هندلینگ،‌ دستگاه‌های نظارتی، امنیتی و کارشناسان و مدیران سازمان از ساعت ۸ صبح تا ۲۴ به‌صورت مستمر شرایط آب‌وهوایی، تأخیرات و… را پیگیری می‌کنند و در این رابطه تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی با یادآوری این‌که “دو تجربه موفق در این زمینه طی نوروز گذشته و اربعین امسال داشته‌ایم” در خصوص پروازهای چارتری در ایام نوروز ۱۴۰۳، اضافه کرد: سازمان هواپیمایی پروازهای چارتری را کلاً لغو کرد، اما به‌دلیل موضوعات مربوط به مناطق آزاد و کسبه این مناطق، اجازه دادیم بلیت پروازهای چارتری کیش، قشم و برخی مناطق نفتی به‌صورت چارتری فروخته شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با تأکید بر این‌که پرواز چارتری در تمام مسیرهای داخلی ممنوع است درباره گرانفروشی پروازهای داخلی مانند کیش ـ تهران برخی سایت‌ها (از جمله علی‌بابا) گفت: باید نرخ مصوب سازمان هواپیمایی رعایت شود؛ از طریق فرودگاه‌ها و سایت سازمان هواپیمایی کشوری هم اعلام کرده‌ایم گزارشات گرانفروشی را به‌صورت مکتوب هم به تعزیرات و هم به قوه قضاییه معرفی می‌کنیم.

انتهای پیام